Pytania i odpowiedzi

informujemy, że pomagamy w organizowaniu spotkań z autorami naszych książek dla dzieci. Jest to wielkie przeżycie dla dzieci - niejednokrotnie ich pierwszy kontakt z książką i osobą, która ją stworzyła jednocześnie. Poza rozmowami na ważne (nie tylko dla dzieci) tematy,  czytane są fragmenty książek. Dzieci mogą zadawać pytania dotyczące warsztatu twórczego, dowiedzieć się, skąd są czerpane pomysły i jak długo autor pracuje nad stworzeniem końcowego dzieła. Czasem spotkanie takie przeradza się w swoisty spektakl dotyczący wybranego tematu - każdy ma swój niepowtarzalny sposób rozmowy z dziećmi i dotarcia do ich wyobraźni.

Osoby zainteresowane  proszę o kontakt :

Katarzyna Kajka,

 kasia@wydawnictwobis.com.pl

 tel. 504 273 270

Wiek uczestników:

Przedszkole

Szkoła Podstawowa klasy 1-4

 

Autorzy którzy biorą udział w spotkaniach :


Monika Kowaleczko-Szumowska

studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois w USA. Pracuje jako tłumacz, między innymi, książek dla dzieci i młodzieży: "Gorzkie urodziny", "Z tęsknoty za Judy", "Hugo i mapa z wyspy potworów", "Dokąd odchodzisz". Tłumaczy też książki popularno-naukowe dla dorosłych a także materiały i wystawy dla Muzeum Powstania Warszawskiego. „Gupikowo” to jej pierwsza książka dla dzieci i młodzieży, którą planuje rozwinąć w serię. Na co dzień mama czwórki rozbrykanych, choć wcale już niemałych dzieci.  

Gupikowo


Zadaniem Gupikowa jest rozbawić dzieci a przy okazji pokazać im, że marzenia się spełniają, kiedy działają RAZEM. Nie zawsze jest to łatwe, co doskonale widać na przykładzie rodziny z Gupikowa. Jest tam szalony Mikołaj, porządna Marysia, burkliwy Wojo i Josia pieszczocha. Marysi marzy się akwarium, ale rodzice są oczywiście przeciwni. Dopiero kiedy zorganizowana Marysia jednoczy siły z niesfornym Mikołajem do dużego pokoju wjeżdża akwarium a opieka nad rybkami wkrótce pochłania całą rodzinę. Rodzą się małe gupiki i glonojady. Pojawiają się kłopoty i choroby, woda z akwarium wylewa się na duży pokój... Dzieciaki z Gupikowa dają sobie radę ze wszystkim, ponieważ … DZIAŁAJĄ RAZEM.

Gupikowo uczy również szacunku do zwierząt. Na spotkaniach rozmawiamy o odpowiedzialności za naszych podopiecznych, których trzymamy w domu. Rozmawiamy też o pracy autora. Wiele dzieci chce napisać książkę, wiele z nich ma już pierwsze próby pisarkie za sobą. Dla takich dzieci mam receptę na napisanie książki, której głównym składnikiem jest wytrwałość.

Jeśli czas pozwoli rozmawiamy też o innych osobach ważnych dla powstania książki, czyli co robi ilustrator, redaktor, korektor i o poszczególnych etapach produkcji książki, co ilustrują materiały z drukarni. Na każdym spotkaniu z Gupikowem wyjaśnia się też, dlaczego ta książka powstała, co wcale nie jest oczywiste… Jest też czas na pytania, a mali czytelnicy chcą wiedzieć wszystko. Padają pytania bardzo trudne i bardzo śmieszne. Wszystkie są mile widziane. W domu dzieci mogą zajrzeć na stronę www.gupikowo.pl i pokazać Gupikowo rodzicom. Na stronie www mogą też zagłosować na ulubionego bohatera Gupikowa, przeczytać relację ze spotkania w swojej szkole lub napisać do bohaterów książki. Po każdym spotkaniu można kupić książeczkę i otrzymać autograf. Gupikowo najlepiej się sprawdza dla dzieci w nauczaniu początkowym.

Serdecznie zapraszam,

Monika    Kowaleczko-Szumowska"Fajna Ferajna”


 

Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Na spotkaniach autorka opowiada o bohaterach "Fajnej Ferajny" i ich losach, wyświetla również film nakręcony na podstawie książki. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach.

http://www.fajnaferajna.pl/index.html

  

Renata Piątkowska

ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. Jest laureatką nagrody im. Astrid Lindgren, w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”.  Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji.


 

 Pisze i rozmawia z dziećmi o świecie zwyczajnym, istniejącym. Ze starszymi rozmawia o przysłowiach, przesądach, zwyczajach, z młodszymi o ich małych-dużych problemach.

Osoby zainteresowane spotkaniami z autorką prosimy o kontakt z  Malwiną Kożurno tel. 697917208 mail:e.kozurno@gmail.com

  

Tomasz Szwed

− autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego. Od 30 lat na estradzie. Wydał kilka płyt i tomików poetyckich. Studiował w Szkole Menedżerów Kultury, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i w Instytucie Psychologii Procesu w Warszawie. Brał udział w szkoleniach w Polsce i Anglii, dotyczących rozwiązywania konfliktów i pracy z grupami. W trakcie kilkumiesięcznego pobytu w Indiach poznawał wschodnie systemy leczenia i medytacji. Prowadzi terapie indywidualne, grupy psychoterapeutyczne, warsztaty rozwojowe dla twórców. Jest członkiem zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

 

Spotkania z autorem  serii książek o małych zwierzętach z leśnej kliniki są niezapomniane. Pan Tomasz oprócz czytania fragmenty swoich książek rozmawia z dziećmi o zwierzętach ich zwyczajach. Są też leśne zabawy i zagadki. Autor przyjeżdża na spotkania z gitarą, harmonijką, a często z innymi instrumentami muzycznymi-jest więc wspólne muzykowanie. Oprócz „logopedycznej” piosenki o myszce Mereżce, w swoim dziecięcym repertuarze ma też piosenki do wieczorynek: Baranek Shaun i Misiowanki. Okazuje się, że dzieci znają słowa i zawsze tworzy się zgrany chórek. Do książek "Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce" i "Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce" dołączona jest płyta z piosenkami dla dzieci "Panie Bobrze" czy "Plasterki, waciki" to prawdziwe dziecięce hity. Ważnym punktem jest wspólne wymyślanie bajeczki z wykorzystaniem obrazków lub przedmiotów, które znajdują się w zasięgu wzroku.  Historie te są niezwykle barwne-dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dzieci z tych spotkań wychodzą bogatsze o wiedzę ekologiczno-kliniczną, uśmiechnięte i rozśpiewane!


  

Joanna Wachowiak 

-doktor nauk humanistycznych, wykładowca na uniwersytecie. Pierwsze utwory pisała w dzieciństwie, dla brata. Potem o pisaniu na długo zapomniała, aż znów pojawił się ktoś, kto domagał się opowieści. Mieszka pod lasem z mężem, córką i psem. Latem lubi zimę, zimą lubi lato, tylko wiosnę – zawsze. W trakcie spotkań rozmawiam z dziećmi o sprawach nawiązujących do treści książek: o odkrywaniu własnych upodobań, pomaganiu innym, przyjaźni, optymistycznym nastawieniu do życia i umiejętności dostrzegania dobrych stron różnych zdarzeń. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, co może być prawdziwym skarbem i dlaczego warto marzyć. Staram się dostosować treści do wieku odbiorców: w spotkaniach uczestniczą dzieci w wieku szkolnym, przedszkolaki, a czasem nawet młodsze szkraby. Zachęcam dzieci do uruchomienia własnej kreatywności, proponuję zabawy z wykorzystaniem wyobraźni i przekonuję je, że niezwykłe rzeczy nie muszą zdarzać się tylko w bajkach czy snach: można je wymyślać.

  

 


 

 

 Łukasz Wierzbicki

- menadżer kultury, redaktor, mieszka na wsi pod Poznaniem. Kocha podróże, zarówno te dalekie i egzotyczne, jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po okolicy. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które opublikowane zostały w książce "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd".  


"Pogotowie Kazikowe"

 Dzieci dzięki prezentacji multimedialnej odbywają podróż do Afryki i poznają autentyczne przygody Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Czarny Ląd rowerem. Poznają geografię Afryki, żyjące w niej zwierzęta, środowiska, w jakich żyją. Autor przywozi ze sobą dużo rekwizytów, które dzieci mogą obejrzeć.  Zachęca też dzieci do traktowania przyrody z szacunkiem, nauki języków obcych i do podróżowania w ogóle, niekoniecznie daleko.

Osoby zainteresowane spotkaniami z Łukaszem Wierzbickim zapraszamy na stronę www.lukaszwierzbicki.pl

 


 

 Magdalena Zarębska

-autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszka we Wrocławiu. Ciągle w ruchu - albo zajęta pisaniem kolejnej książki, albo pochłonięta zabawą z dziećmi na spotkaniu autorskim. Odpoczywa w siodle, jeżdżąc konno po dolnośląskich lasach.Spotkanie chciałabym rozpocząć od przeczytania fragmentu książki o Maćku najpierw po polsku, a potem gwarą. 

Wspólnie z dziećmi zastanowimy się dlaczego po śląsku każda rzecz nazywa się zupełnie inaczej niż po polsku. Sprawdzimy, jak te słowa brzmią po niemiecku i czesku i porównamy je z gwarą śląską. Będziemy szukać zapożyczeń i inspiracji w językach sąsiednich krajów oraz w języku polskim.

Porozmawiamy o tym, co to znaczy być osobą dwujęzyczną, jakie są tego plusy i minusy. Czy znajomość gwary może pomóc w nauce języka obcego?

Śląsk to nie tylko gwara, to również odrębne zwyczaje i tradycje - chętnie dowiem się od dzieci, jakie zwyczaje znają z domów rodzinnych, które z nich lubią, a z jakich najchętniej by zrezygnowały. Mnie najbardziej podoba się tyta, czyli róg obfitości, które każde dziecko dostaje w pierwszym dniu nauki w szkole. Chciałabym, żeby ten zwyczaj zakorzenił się w całej Polsce.

Będziemy również rozmawiać o pracy górników, o tym, że na Śląsku widać na każdym kroku ich obecność - począwszy od szybów górniczych, a skończywszy na szkodach, które czasami powodują zawalenie się budynku.

Chciałabym przekazać dzieciom, że mogą być dumne z tego, że urodziły się w miejscu tak wyjątkowym. Mogą być dumne z tego, że są Ślązakami.

 


 

 Agnieszka Frączek

Z wykształcenia jest germanistką i leksykografem, z zamiłowania – autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim . Wielką frajdę sprawia jej zabawa językiem – zwłaszcza w twórczości dla dzieci. 


 Uśmiech ciepło i serdeczność autorki oczaruje zarówno przedszkolaków, z którymi porozmawia o przedszkolnym życiu na podstawie książki „Przedszkoludki”,  jak i starsze dzieci którym na spotkaniach opowiada o polszczyźnie (frazeologizmy, synonimy) - wszystko oczywiście ilustrowane wierszami.

 


 

 Magda Podbylska

Wielbicielka truskawek, zielonej herbaty i upałów. Na co dzień mama Marysi i Zuzi, od święta - autorka opowiadań dla dzieci.Na spotkaniu porozmawiamy o tym, gdzie można znaleźć dobre pomysły i czym jest wyobraźnia.

Posłuchamy fragmentu książki, spróbujemy razem z kuzynką Jo rozwiązać wakacyjną zagadkę oraz poznamy New Yorka, ciocię Ellie i szalonego kucharza.

Będzie się działo!

Przy okazji pobawimy się w najprawdziwszych detektywów!

Drżyjcie ze strachu tajemnice, sekrety i zagadki! Zapraszam na spotkanie – Magda Podbylska         

 


 

 

 Marcin Pałasz

- "z zawodu pisarz i optymista", jak sam mawia o sobie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Cechą wyróżniającą jego twórczość jest poczucie humoru, stąd motto jego pracy - "Słowa niosą uśmiech". Jest także miłośnikiem zwierząt, które często goszczą w jego książkach. Nominowany do nagrody "Książka Roku 2004" Polskiej Sekcji IBBY. Czterokrotnie nominowany i dwukrotnie wyróżniony w konkursie na Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.

 

Spotkania takie zawsze są dla mnie czymś ogromnie ważnym, a zarazem bardzo sympatycznym. Dzięki nim mam kontakt z moimi Czytelnikami, zaś Oni mogą poznać mnie - jako pisarza, ale przede wszystkim jako zwykłego człowieka (z dużym poczuciem humoru!) :)”

 Obsługą moich spotkań autorskich zajmuje się Agencja Autorska "Autograf":

tel./fax: (42) 6319210, tel. kom.: 606 780 007
e-mail: 
g.niedzielska@autograf.pl 


 

Rafał Witek

Rafał Witek (ur. 1971) jest autorem powieści, opowiadań i zbiorów wierszy dla dzieci. Ile dokładnie wydał książek – trudno określić, bo wciąż ich przybywa. Te najbardziej lubiane przez małych czytelników to „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Maja na tropie jaja”, „Klub latających ciotek” czy „Zgniłobrody i luneta przeznaczenia”. Autor współpracuje z magazynem „Świerszczyk” i z warszawskim chórem dziecięcym MILLE VOCI. Jego wiersze, opowiadania i inscenizacje można także znaleźć w podręcznikach szkolnych. 

  

"Pierwszaki z kosmosu" to opowiadania ułożone są zgodnie z cyklem pór roku i tokiem roku szkolnego – od jesieni do lata. Ich tematyka nawiązuje do zagadnień poruszanych w trakcie zajęć szkolnych. Dlatego „Pierwszaki z kosmosu” mogą być wykorzystywane na przez nauczycieli jako źródło dodatkowych tekstów pomagających pogłębić wybrane zagadnienia, a także przez rodziców szukających lektury spójnej z treściami, które pierwszaki „przerabiają” w szkole.

W sprawie spotkań autorskich z Rafałem Witkiem proszę kontaktować się z Agencją Autorską"Autograf":

tel./fax: (42) 6319210, tel. kom.: 606 780 007
e-mail: 
g.niedzielska@autograf.pl 

 Iwonna Buczkowska

ukończyła  Politechnikę Warszawską. Pisze wiersze, teksty piosenek, opowiadania, scenariusze, bajki sceniczne, musicale. Lirycznie i satyrycznie, równie chętnie dla dorosłych jak i dla dzieci.

Jest laureatką wielu konkursów literackich.


 Ciepła, serdeczna rozmowa z dziećmi zachęcająca do czytania, przeplatana  piosenkami i fragmentami książki. Pani Iwonna zabiera na spotkania duże postacie bohaterów ksiązki: dobosza i myszki.